4 trendy z veletrhu Heimtextil

Konečně jsme se po dvouleté pauze dočkali konání nejvýznamnějšího veletrhu v oblasti bytového textilu a tapet v Evropě.

Heimtextil se konal v tradičním lednovém termínu, tedy od 10. do 13. ledna, na frankfurtském výstavišti a zabral 7 hal, z toho některé byly dvou i tří patrové. Celkem zde bylo k vidění 2400 expozic ze 129 zemí světa a počet návštěvníků převýšil číslo 44 tisíc. Je třeba dodat, že celková kondice veletrhu nebyla na stejné výši jako před pandemií covidu. Některé expozice zcela chyběly, hlavně ze sektoru tapet, jiné byly o dost menší a méně „vymazlené“, než bylo zvykem.

Dalším negativním poznatkem byla úroveň novinek i jejich prezentace. Celkový styl a trendy v expozicích byly velmi těžko pozorovatelné a často se opakovaly motivy loňské, předloňské nebo ještě starší (motivy z ptačí říše, listy, květy). U výrobců chyběla invence jak po stránce prezentace – tedy konceptu stánku, tak po stránce nových vzorů, což bylo nepříjemně překvapivé, protože úroveň italských veletrhů po covidu (Salone del Mobile a Cersaie) byl a bez ztráty kytičky.

Fotogalerie z výstavních expozic – potahové a dekorační látky

Fotogalerie z výstavních expozic – povlečení

Milým překvapením byl stánek značky Trevira, který oproti ostatním dýchal kreativitou.

O co méně času jsme strávili v halách s jednotlivými firmami, o to déle jsme se věnovali trendům v hale č. 9, která je pro nás nejdůležitější.

Letošní název zněl Textiles Matter a tuto speciální sekci prezentující trendy vytvořila jako vždy skupina odborníků nazývaná Trend Council a již tradičně složená ze specialistů z Franklin Till Studia z Londýna, Stijlinstituutu z Amsterdamu a agentury SPOTT z Dánska.

Trendy byly přehledně rozdělené na 4 skupiny, jejichž názvy přesně vyjadřovaly jejich obsah:

MAKE & REMAKE
CONTINUOUS
FROM EARTH
NATURE ENGINEERED

MAKE & REMAKE

Jde o maximalisticky laděný styl plný barev a vzorů. Jedná se o použití zbytků nebo částí celku, které lze využít jinak. Materiály tedy nejsou přetvořeny, ale jejich části jsou znovu použity. Spoje jsou pohledově výrazné a netradiční, ve většině případů v kontrastním provedení. Materiály se kombinují zdánlivě bezmyšlenkovitě, přesto se jedná o náročné a promyšlené kompozice.

Výsledek je:
+ radostný
+ energický
+ nápaditý
+ geniální

Barevná paleta je plná jasných a zářivých barev a dodává dynamiku. Objevuje se zde sytá červená a oranžová, které doplňuje mimo jiné lila fialová, jež patří do trendových barev pro letošní rok.

CONTINUOUS

Oproti předchozímu trendu, kde dominují výrazné barvy a materiály zůstávají při svém opětovném využití ve stejné podobě, tak zde jsou barvy potlačené a materiály jsou pro další využití znovu přetvořené. Tento směr se zaměřuje na nulový odpad a kompletní cirkularitu. Proto jsou také spoje demontovatelné a systémy modulární.

Výsledek je:
+ praktický
+ univerzální
+ nadčasový
+ bez odpadu/přebytku

Barevná paleta je minimalistická a oslavuje základní odstíny, jako je bílá, černá, teplá šedá a další neutrály. Objevuje se zde i jemná šalvějová, tmavý a světlý odstín modré.

FROM EARTH

Tento trend se zaměřuje na přírodní eko estetiku. Uctívá přírodu, její bohatství a rozmanitost. Důležitý je řemeslný vzhled výroby produktu, stejně jako přírodní povrchy a hlavně přírodní barviva, která jsou v tomto trendu klíčová. Při barvení vznikají nejednotné plochy (záměrně i nezáměrně), které jsou brány jako vysoce estetické.

Výsledek je:
+ se surovým vzhledem
+ nedokonalý
+ s texturou
+ se zajímavým povrchem

Barevná paleta vychází z přírodních barviv, a tak je tlumená a plná jemným hřejivých odstínů. Najdeme zde různé zelené barvy, ale i jemné béžové a růžové odstíny i odvážné indigo.


NATURE ENGINEERED

V tomto případě jde o trend zaměřený na přírodní materiály, které jsou mechanicky zpracované. Jsou však nebarvené, nebělené a přesto lákavé. Jedná o tradiční i netradiční přírodní zdroje, které jsou využité různými technikami i technologiemi.

Výsledek je:
+ s přírodním vzhledem
+ s přírodním původem
+ funkční
+ smart

Barevná paleta je plná teplých neutrálů, které nahrazují chladnou šedou. Objevují se zde teplé béžové, opálené odstíny, ale také různé zelenohnědé a hnědozelené barvy. Tato paletka oslavuje spojení přírody a lidského inženýrství.


Foto: Iva Bastlová, Messe Frankfurt