Chartreuse není jen likér

Znáte tu výraznou a signální žlutozelenou a nevíte, jak ji pojmenovat? Teď už ano.

Barvu s názvem „chartreuse“ lze charakterizovat jako výraznou kombinaci syté žluté a zelené barvy. Není to však jen jeden konkrétní odstín, ale je jich více. Některé lze popsat jako jablkově zelenou, limetkovou, světle trávově zelenou, světle zelenou s nádechem žluté a zářivou žlutozelenou atd. Chartreuse je v podstatě mix teplých a studených barev, zelenější odstíny chartreuse působí svěžím jarním dojmem a mohou být tak trochu retro 60. let. Žlutější chartreuse je energická barva, kde je hřejivost kompenzována kapkou zelené. Celkově je to barva plná optimismu, energie, hravosti a svěžesti.

Na někoho však může působit odvážně, nepředvídatelně až přelétavě a dobrodružně. Lze ji popsat také jako barvu výstřední a fantazijní, barvu dětinskou a mladistvou. Je to barva na pomezí přírody a digitálního světa – proto se nyní dostává do popředí. Odborníci na trendy dodávají, že požadavek na ostré, čisté barvy roste díky našemu neustálému online životnímu stylu.

Nyní začínají být tyto odstíny velmi populární, což predikovala i agentura WGSN, která pro letošní rok vybrala mezi 5 hlavních odstínů právě i výraznou žlutozelenou, jež nese název Cyber lime. Výrazná, téměř neonově jasná dopaminová barva, která dodává energii tělu i mysli, je vnímána jako genderově inkluzivní a znamená silné spojení mezi přírodou a technologií. Vidět byla na řadě expozic v rámci veletrhu Salone del Mobile, ale najdete ji i na módních molech známých značek, v moderní grafice i na obalech.

Odkud se název vzal?

Chartreuse je název likéru, který kartuziánští mniši vyrábějí od 17. století. Ti si ho ale nevymysleli náhodně. Klášter se totiž nachází v pohoří Chartreuse, v Grenoblu ve Francii. Za zmínku stojí i fakt, že existují dvě různé odrůdy likéru. Jeden je žlutý a druhý zelený. Oba jsou vyrobeny z bylin a rostlin macerovaných v alkoholu.

Aplikace

Vzhledem k tomu, jak neobvyklá je to barva, není práce s ní zcela jednoduchá a rozhodně není vhodná do každého interiéru.

Akcenty

Zcela nejvhodnější je použít barvu v akcentech, tzn. na drobných doplňcích, které se dají jednoduše obměnit. Lze s ní však pracovat i v rámci detailů, jako jsou například paspule na čalouněném nábytku, bordury a podobné detaily.

Solitéry

Tato barva si vyloženě žádá aplikaci na čalouněném nábytku, jako jsou křesla nebo židle. Nyní je v nabídce výrobců potahových látek dostatečný výběr. Hodí se také na kusové koberce, závěsy a další typy bytového textilu.

Plochy

Výmalba nebo tapeta s odstínem chartresuse je opravdu pro odvážné, protože je velmi silná a dominantní. Pokud se pro ni rozhodnete do privátního interiéru, dobře vyberte konkrétní odstín a nechte vše odsouhlasit klientem. Zajímavá však bude do různých typů veřejných interiérů, kde naopak přitáhne pozornost, která je v konkrétním prostoru žádaná.

Kombinace

Jednou z variant je kombinování s teplými a zemitými odstíny, jako je například hnědá. Tím však evokujeme spíše retro styl než moderní pojetí. Velmi ostrý kontrast vznikl s černou nebo antracitově šedou, který však není vždy žádoucí. Naopak s bílou nebo krémovou bude celek působit jasně, vzdušně a velice optimisticky – jako velká vitamínová bomba. Zajímavě a trendově se kombinuje s fialovou. Se sytou fialovou se bude jednat o extrém, který je nutné ztlumit neutrálem. S jemnou lila fialovou bude něžnější a přijatelnější ve větší ploše. Místo lila lze použít i různé odstíny pudrové růžové, která dodá ženský styl. Kombinovat jde i se žlutou nebo zelenou, čímž se vytvoří paleta analogických barev.

Důvodem, proč je barva chartreuse nevysvětlitelně atraktivní a fascinující, je to, že ji kolem sebe často nevidíme, ačkoli nám připomíná něco přirozeného, organického a svěžího.

Foto: archiv uvedených firem