Hnědá je nová černá

V nedávné minulosti velmi často opovrhovaná, minimálně používaná a odmítaná hnědá barva je dnes na vzestupu. První významné signály byly vidět loni na veletrhu Salone del Mobile v Miláně, kde se do hnědé pomyslně oblékla řada produktů od kuchyní přes židle a pohovky až po celé expozice a hlavně jejich stěny. Tentýž barevný trend se dal pozorovat i na veletrhu Cersaie, který se konal v září 2022 v Boloni.

Proč hnědá?

Podle psychologie barev dává tato barva pocit bezpečí a jistoty. Hnědá asoci uje zemi, půdu, hlínu, základ a to uklidňuje a dodává pocit, který nás doslova „drží při zemi“. Není tedy žádným velkým překvapením, že po ní sáhli designéři a specialisté na barvy po celých dvou letech pandemické nejistoty.

Další faktor, který přispívá k oblibě hnědých tónů, je tzv. teplý minimalismus , kde se používají hřejivé odstíny. Jedná se o odklon od čistě bílých interiérů, které jsou příliš ostré a chladné. Představa, že jste nedobrovolně zavřeni doma a koukáte jen do bílé stěny, není nijak lákavá. Monochromatické ladění v bílé je to poslední, co by kdo chtěl. To je jeden z důvod ů odklonu od bílé.

Hnědá má také další výhodu, a tou je dobrá kombinovatelnost s dalšími teplými (např. terakota, béžová, okrová) a některými chladnými odstíny (např. petrolejová, šalvějová, pastelová baby modrá). Vhodná je jak pro milovníky minimalismu, kde budou použité pouze teplé neutrály, tak i pro ty, kteří touží po výraznějších interiérech.

Za zmínku stojí také fakt, že nadcházejícím trendem je inspirace 70. léty minulého století – stejně jako nyní dobou plnou otřesů a změn. V takovéto době se objevovala hnědá velmi často – důkazem toho je například velká hnědá pohovka z filmu Diamanty jsou věčné ze série Jamese Bonda.

Další plus pro hnědou: Neočekává se, že by hnědá byla jen „rychlý trend“, kterého si řada uživatelů ani nevšimne. Specialisté předpovídají, že tato barva by se měla stát po delší dobu oblíbenou, kterou stejně jako nyní antracitovou za trend ani nepovažujeme.

Proč ještě hnědou? Již dlouho zaznamenáváme oblibu čistě přírodních materiálů, nebarvených nebo také nebělených, případně recyklovaných. Ty jsou často v béžovém či hnědém provedení. Takže i když materiál není z těchto surovin, jeho barva je tím alespoň připomíná.

Jakou hnědou zvolit?

Kam hnědou aplikovat?

Velmi dobře bude vypadat na stěně v podobě tapety či stěrky, kde bude navíc použitá i zajímavá struktura povrchu. Určitě se hodí na potahové látky čalouněného nábytku, kde bude dominovat jako nadčasový prvek a skvěle vynikne s béžovou výmalbou. Použít ji lze také ve formě dřevodekoru, kde vynikne kresba dřeva – například na ořechové dýze. Samozřejmostí jsou doplňky i stínidla lamp.

Pozor na množství!

Hnědá je sice skvělý a nadčasový neutrál, ale je třeba si dát pozor na její množství. Příliš hnědé v interiéru může způsobit pasivitu, stagnaci, a dokonce dle psychologie barev i nemoci či depresivní náladu.

Foto: archiv uvedených značek