Trendové barvy 2023
podle NCS

Ke konci roku přichází nové předpovědi trendů na nadcházející sezónu. Mezi velice zajímavé výhledy na trendové barvy patří 4 palety zahrnujících celkem 24 odstínů vytvořené NCS colours. Ty jsou rozdělené podle různých typů spotřebitelů/uživatelů/klientů.

1. Cocooning

První z nich je o interiéru jako bezpečném útočišti a harmonizujícím prostoru. Tato paleta jasně reaguje na dobu lockdownů a nutnosti ukrývat se ve svém obydlí. Je plná teplých a jemných odstínů, které doplňuje jedna výraznější korálová. Ostatní jsou zapudrované, ať se jedná o šedo-zelenou, klasickou pudrovou růžovou nebo lila. Zajímavostí je přidání hnědé, která začíná být stále více populární. V této paletě se může objevit jako unibarva, ale i jako dekor dřeva nebo jiného přírodního materiálu.

Cocooning

2. Passages

První paleta barev byla určena těm, kteří se ještě chtějí ukrývat ve svých domovech. Ta druhá je pro ty, kdo už mají potřebu svá útočiště opustit a vydat se na dobrodružnou cestu za poznáním. Barvy jsou opět teplé a hřejivé. Jsou však výraznější, přesto nejsou křiklavé a výrazně chromatické. Velkou roli zde hraje kombinace červené a modré, u kterých se předpokládá stále častější používání. Zmínit je třeba také oranžovou, která slaví velký návrat a to ve všech možných odstínech, což se dalo pozorovat již před Covid pandemií.

Passages

3. Re-Genesis

Třetí paleta je velmi specifická. Ta reaguje na změnu doby a dalo by se pro ní použít heslo „new normal“. Je to jednoznačně opět reakcí na Covid pandemii, kdy řada lidí kompletně změnila své myšlení, často i zaměstnání a směrování své osoby. Také je důležité přidat hesla jako je RE-DESIGN, RE-CYCLE či RE-MADE atd. Co se týče palety, tak je hlavně o kontrastech, kde na jedné straně jsou něžné pastelové odstíny a na druhé temné barvy, kde hraje prim modrá a fialová.

Re-Genesis

4. Kidultz

Poslední paleta oslovuje generaci Z, která začíná být významná z pozice spotřebitelů. Reaguje také na propojení reálného (fyzického) světa a toho virtuálního. K této paletě se také skloňuje často slovo „metaverse“ a „avatar“. Protože tato skupina nechce být jako současní dospělí, chce jiný svět, více hravý– méně šedý, je paleta tvořena hlavně výraznými odstíny. Opět zde najdeme sytou oranžovou a modrou, u které je třeba zmínit, že je nejoblíbenější barvou planety. Do palety patří také výrazná fuchsiová, která bude v budoucnu hrát ještě velkou roli.

Kidultz

Návrh kuchyně podle trendu Cocooning

Jak barevné palety pro rok 2023 reálně použít?

Inspiraci najdeme například u finské společnosti Puustelli, které uvedla na trh kuchyni navrženou expertem na trendy Stefanem Nilssonem s použitím trendových barev NCS. Název kuchyně zní s „Miinus“ a je vystavena v showroomu ve Stockholmu.

Jonas Abelsted Eklund ze společnosti Puustelli k projektu dodává, že nápad na trendovou kuchyni vznikl, když jsme ve studiu začali mluvit o trendech a možnostech, jak je aplikovat v našich produktech. Tehdy se zrodil nápad vytvořit s pomocí Stefana Nilssona celou kuchyni. Se Stefanem jsme spolupracovali mnoho let, ale toto je jednoznačně největší projekt, který jsme společně připravili.

Kdo je Stefan Nilsson?

Je to švédský trendový expert a častý přispěvatel do televize, rádia a časopisů. Cestuje po světě, navštěvuje různé veletrhy a akce zaměřené na design.

Stefanův komentář k návrhu kuchyně: „Teď po pandemii něčím procházíme. Jedna z věcí, která je zcela jasná, je, že toužíme po více barvách. A to je hlavní účel této kuchyně. Nejde ani tak o nové tvary a konstrukce, ale o použití barev. Musíme se odvážit s nimi více experimentovat.“

Stefan Nilsson