Trendy odstín Viva Magenta
pod lupou

Pantone vyhlašuje od roku 2000 barvu roku. Kromě let 2021 a 2016, kdy byly zvoleny dvojice barev, se jednalo vždy o jeden odstín. Tak je tomu i pro rok 2023, který patří barvě s názvem Viva Magenta. Její číselné označení je 18-1750 TCX, v RGB jde o hodnoty  187, 38, 73.

V tomto případě nejde o barvu definovanou pouze pro interiérovou tvorbu (jak je tomu např. u Akzo Nobel či PPG), ale pro kreativní průmysl obecně – tzn. pro oblast fashion, grafiky, kosmetiky, web designu, obalů atd.)

Výběr barvy v Pantone Institutu není náhodný. Jedná se o komplexní výzkum, který ovlivňuje světová ekonomika, politické dění, sociální hnutí, cestovní ruch i zábavní průmysl a řada světových událostí. Jedná se o tvorbu makrotrendu, který se následně promítá do věcí, které konzumujeme.

Kuchyně značky Fantin
Kabelka www.farfetch.com

Viva Magenta je podle odborníků z institutu odvážná a nebojácná, živá, povzbuzující k experimentování a neomezenému sebevyjádření. Tento odstín je inspirován přírodou, i když se nejedná o typické přírodní neutrály. Jde totiž o jedno z nejdražších přírodních barviv, které je získáváno z hmyzu – z Červce nopálový, zvaného též Nopálovec karmínový žijícího na opunciích hlavně v oblastech Peru, Mexika a Arizony.

Jedná se o zajímavou, vínovo-červenou, která ukazuje rovnováhu mezi teplým a chladným.  Je „asertivní, nikoli agresivní“. Je luxusní, smyslná, hravá a radostná, která má oproti své předchůdkyni Very Peri z roku 2022 velkou šanci uspět a být opravdu oblíbená.

Různé odstíny červené totiž panují již delší dobu na světových veletrzích a to hlavně ve své zastřené podobě. Navíc Pantone se letos poprvé spojili s jinou značkou, přesně s Valentino a vytvořili pro ně odstín Pink PP, v jehož duchu panovala celá jarní kolekce 2022.
Valentino - odstín Pink PP

Tím propojení značek nekončí. S novou barvou roku Viva Magenta přichází nové partnerství. Tento odstín tak najdete ve spojení se značkou Motorola, Spoonflower a Cariuma.

Viva Magenta - Motorola
Viva Magenta - Spoonflower
Viva Magenta - Cariuma
ARTECHOUSE - Magentaverse
Další zajímavé spojení barvy roku Pantone je s ARTECHOUSE – prvním inovativním místem, které ukazuje umění založené na technologiích. Založené je roku 2015 a najdete ho v Miami. Sem můžete zajít na Magentaverse a zažít v několika místnostech odstín Viva Magenta v jeho různých podobách.
V Pantone Institu nepoukazují jen na nové technologie, ale také na reakci lidí po covidové pandemii, jejich zvýšenou potřebu po cestování, obklopování se přírodou a květinami a také na potřebu tzv. „životodárné přísady“, kterými právě ty správné odstíny jsou.

Při zkoumání trendů stojí také za zmínku sytý růžový odstín Orchid Flower, který do své trendové palety pro rok 2023 definovali ve světově uznávané agentuře WGSN. Není tedy volba odstínu Viva Magenta překvapením, ale spíše stvrzením, že růžové a červené odstíny mají nyní zelenou.

Orchid Flower

Foto: Pantone a uvedené značky