Trendy z veletrhu
Cersaie

V pondělí 26. září otevřel své brány již 39. ročník veletrhu Cersaie v italské Boloni. Jedná se o největší přehlídku vybavení koupelen, keramických dlažeb a obkladů v Evropě, což potvrdil i počet vystavujících značek. Letos se zde prezentovalo 624 firem z celkem 26 zemí světa.

Jaké novinky a trendy se daly sledovat?

Upřímně řečeno výrazné změny se oproti předchozímu ročníku nekonaly. Sanitární keramika se stále více prezentuje v jiném než bílém provedení. Bílá určitě nezmizela a ani nezmizí a stále bude nejprodávanější barvou, ale většina vystavovatelů ukazovala své produkty v jiných barvách. Jaké to byly? Daly by se rozdělit na dvě základní skupiny. První z nich jsou jemné pastelové barvy, například šedolila, jemná béžová, pleťová, ale i světle zelená a baby modrá. Druhou tvoří hutnější odstíny, jako je cihlová, vínová, temná modrá, šedá a hnědá. Samozřejmě se vyskytly i výjimky a vidět bylo i sytě tyrkysové umyvadlo atd.

Co se umyvadel týče, tak patrný byl trend zápustných typů. Jedná se v podstatě o umyvadlo spojené s horní deskou s odkládacím prostorem, které přesně pasuje na skříňku pod ní. Tyto sestavy byly hodně prezentované na Salone del Bagno v Miláně a nechyběly ani v Boloni. Je třeba dodat, že umyvadla položená na desku typu „miska“ zcela zmizela – to vůbec ne. Spíš se nabídka rozrostla i na druhou, zápustnou variantu, která je pro údržbu mnohem praktičtější.

Stejně jako barevná umyvadla, tak i toalety a bidety změnily svůj háv. Nejčastěji byly k vidění v sadách s umyvadly ve stejných odstínech. U takto barevné (tmavé) keramiky je třeba před instalací zvážit údržbu. Pokud má klient na místě tvrdou vodu, bude tmavá toaleta horší než danajský dar.

Od umyvadel a toalet se dostáváme k vanám. Zabudované vany nebyly na veletrhu téměř vidět. Pokud ano, jednalo se o velké relaxační vany s masážními tryskami. Klasické vany byly vždy prezentované jako volně stojící a téměř 100 % z nich mělo oblý tvar. Buď šlo o zaoblené hrany, nebo ovály, či rovnou kruhové typy. Stejně jako předchozí umyvadla se mnoho z nich ponořilo do barev. Některé byly celobarevné, jiné měly šikovně vnitřní část bílou a vnější jinak barevnou.

Teď si projdeme sprchové kouty. Zde se nejdříve zastavíme u barev, protože i do tohoto typu sortimentu pronikly výrazné odstíny. A jejich výběr je neskutečný stejně jako u umyvadel či van. Za zmínku stojí i typy, které nejsou jednobarevné, ale mají dekor. Vypadá to neobvykle a velmi záleží na konkrétním vzoru.

U sprchových koutů je třeba zmínit i doplňkové kování u skleněných příček. Není již k dispozici pouze v klasickém chromu nebo nerezu, případně v již několik let oblíbené černé, ale v řadě odstínů, které ladí s ostatním vybavením, hlavně tedy s vodovodními bateriemi.

K tomu je třeba dodat, že právě baterie jsou od loňského roku v nabídce ve velkém množství barev a tento trend zůstal i pro letošní rok.

Teď přichází na řadu to hlavní, a tím jsou obklady a dlažby. Jejich přehlídka by se dala charakterizovat jako absolutní mix předešlých období. Loni dominovaly výrazně barevné květinové vzory a motivy listů, ty jsou v kurzu stále, jen se zjemnily, jejich barevnost se potlačila a působí více harmonicky. To je dobrá zpráva hlavně pro naše české klienty, kteří jsou velice konzervativní, a pro ně to bude přijatelnější řešení. Květy a listy se často kombinují s dekorem kamene, což není obvyklé, ale vypadá to zajímavě. Dekory kamene jsou více propracované a o dost výraznější. Některé vypadají jak průřezy acháty a jinými drahými kameny. Teraco je stále ve hře a jeho vzhled se vyvíjí. Vypadá více svěže a v motivu se objevují i větší „částečky“. Někdy jsou tyto „dílky“ dokonce s motivem dřeva. Dřevodekor na keramice je stálicí. Nově je však v některém provedení velice výrazný, což může někoho šokovat. Zajímavé a prakticky využitelné je kombinování dřevodekoru s betonem na jednom dílci – na jedné dlaždici. Někdy jde o znovu se opakující motiv, jindy o snahu o nahodilost. Také se vracejí geometrické tvary, různé pruhy a sestavy – často v již zmiňovaných barvách nebo i v jemných neutrálech. K vidění je i mix všeho možného, někdy i nemožného.

Co se týče formátů, tak vedou buď typy v maximální velkosti – například jedna dlaždice od podlahy ke stropu (opatřená zajímavým průběžným vzorem), nebo malé kachličky s nádechem retra. Středně velké formáty jsou samozřejmě také v nabídkách, a to hlavně u klasických „bestseller“ kolekcí.

Sečteno, podtrženo – veletrh Cersaie byl maximálně pestrý, a to jak po stránce barev, tak i vzorů.
Skloňovala se také témata udržitelnosti a spotřeby vody, a to hlavně při výrobě. Ale to už je trochu jiné téma.