Tyrkysové odstíny
pro rok 2023

Tyrkysová, tedy modro-zelená, nebo také zeleno-modrá je u nás globálně oblíbené barva, hlavně ve svých jemných tónech, které připomínají moře a dovolenou. To je pravděpodobně ten hlavní důvod – tedy emoce a vzpomínky na něco příjemného.

Tyrkysová v trendy paletách

Tyrkysová ve své klasické podobě nebyla dlouho na zahraničních veletrzích vidět. Poslední rok se však začíná prosazovat čím dál víc a její obliba v různých odstínech jde postupně nahoru. V některých případech jde o temnější petrolejovou, v jiných o svěží a chromatičtější variantu nebo o lomenou až našedlou tyrkysovou. Ať jde o jakýkoli odstín, vždy se velmi dobře kombinuje s dekorem dřeva a oranžovými barvami, kterou jsou stejně jako tato barva na vzestupu.
Důkazem trendu tyrkysové barvy nejsou jen poznatky ze zahraničních akcí, ale také definování této barvy v různých barevných předpovědích.První, kterou zmíníme, je značka PPG, která si vybrala odstín Vining Ivy jako barvu nadcházejícího roku 2023. Jedná se jemně zastřený zeleno-modrý odstín, který dodává hloubku a klid.

Vining Ivy
Podobný odstín definovali do trendové palety také v projektu TrendsTV, který jej v tomto případě nazvali Green deep lake. Jak název odstínu napovídá, jde hlavně o vytvoření hloubky a navození pocitu klidu.
Green deep lake
Tyrkysová se však objevuje v trendové paletě i u značky barev Benjamin Moore. V tomto případě nese název North Sea Green a má mít hlavně relaxační účinky. Její šedé podtóny z ní tvoří barvu, která lze dobře (stejně jako výše uvedené) použít ve velké ploše i na malých detailech.
North Sea Green

Jak je z ilustračních obrázků vidět, je třeba modro-zelenou ohřát. Přidat tak doporučuji nyní oblíbené hnědé odstíny, barvu terakoty nebo okru. Hodí se použít i přírodní materiály jako je pravé dřevo, rattan a podobně.

Picture: Ceramica Cielo, Vomero by A B Living, PPG, TrendsTV, Benjamin Moore