Všechny barvy roku 2023

Vyhlašování a definování barev roku se stává stále skloňovanějším tématem, a to nehovoříme jen o barvách do interiéru, ale také použitých na produkty, v grafice, v obalovém průmyslu a samozřejmě i v módě, kde je to již tradiční záležitost.

Při jejich volbě je třeba znát souvislosti a v interiéru hlavně rozsah použití. Něco jiného je aplikace na stěny, kdy jsou dané odstíny použité na velké plochy, něco jiného jsou samozřejmě barevné akcenty v podobě doplňků nebo solitérů.

Pojďme se nejprve podívat na barvy roku defi nované od výrobců nátěrových hmot. Ty jsou přesně vybrány tak, aby se daly použít na velké plochy.

V předchozím článku jste se dozvěděli o barvě roku dle značky Dulux, kde letos dominuje WILD WONDER, a ke které patří i čtyři zajímavé palety barev. Na dalších stránkách se dozvíte o dalších favoritech letošního roku.

U značky Benjamin Moore vyhrál pro letošní rok odstín Raspberry Blush s označením 2008-30. Jedná se o zářivý korálový odstín, který je na pomezí mezi červenou a oranžovou barvou. Je to barva plná optimismu a energie. Do interiérů je to barva odvážná, možná jedna z nejodvážnějších, které můžete zvolit. Při volbě této barvy se specialisté inspirovali umělcovou touhou komunikovat prostřednictvím barev.

Zajímavostí je, že značka Benjamin Moore se letos spojila s hudebním duem Chromeo, které složilo nový song s příznačným názvem Raspberry Blush. Ten oslavuje pozitivitu a radost ze života, kterou z velké části ovlivňují právě barvy i hudba.

Tato výrazná barva není zcela vhodná na všechny stěny místnosti (to je extrém). Je ideální na jednu či dvě plochy, ke zvýraznění například oblouků, nik nebo obložení stěn.

U této značky nenajdete jen jednu barvu roku, ale rovnou celou paletu, jež se skládá z osmi pečlivě vybraných odstínů. Zvolené barvy jsou dost odvážné a osobité a posouvají hranice kreativity. Vybízejí k individualitě a transformaci, ke které v poslední době dochází.

Jaké odstíny tedy v paletě najdeme?

Z těch jemnějších je to Conch Shell – jemná pudrová barva, která je velmi populární, a odstín New Age. Tu bychom mohli charakterizovat jako éterickou světle fialovou, jež je uzemněna kapkou šedé, vyzařující duchovní citlivost.

V paletě se nachází také dva výrazné chladné odstíny, jež tvoří protipól barvě roku Raspberry Blush. Prvním z nich je klasická modrá s názvem Starry Night blue, kterou bychom mohli charakterizovat i jako modrou námořnickou. Druhá chladná barva se nazývá North Sea Green. Jedná se o modrozelenou s podtónem šedé. Zapamatujte si tuto barvu, protože o podobných odstínech v tomto článku ještě „uslyšíte“.

Poslední tři barvy z palety roku 2023 jsou teplé a syté. Nejvýraznější z nich Savannah Green; je více žlutá než zelená, i když to z názvu není zřejmé. Jedná se spíše o hutný okr se zeleným podtónem. Poslední dvě barvy bychom mohli zařadit do sekce hnědá. Jde o výrazný
odstín Cinnamon, tedy krásnou sytou skořicovou, a Wenge – odstín hořké čokolády.

Dalším tradičním vyhlašovatelem barev je značka Sherwin-Williams. Její odborníci si pro letošní rok vybrali Redend Point SW 9081. Je to velmi univerzální, elegantní a nadčasový odstín. Je hřejivý, přesto neutrální, s podtóny červené a růžové. Jeho největší předností je skvělá kombinovatelnost, jak s dalšími barvami, tak i různými materiály. Působí uklidňujícím dojmem, přesto není fádní a hodí se do mnoha různých stylů.

Stejně jako u značky Dulux a Benjamin Moore i v tomto případě vznikly trendové palety. Představeny jsou pod názvem Terra – color mix forecast a obsahují 4 skupiny barev.

První paleta Nexus je plná laskavosti, harmonie, klidu a dobrého pocitu vrátit se domů. Obsahuje odstíny přírodních jílů a sluncem vypálených pouštních písků, dále zde najdeme uzemňující hnědou a měkkou bílou.
Druhá paleta Biome oslavuje hojnost země a rovnováhu. Současně je plná klidných odstínů, jako jsou taupe, lišejníkově šedé, různé zemité tóny a barvy naší oblohy.
Další paleta Lore je více zářivá a vybízí ke kreativní tvorbě, radosti z bytí a žití. Obsahuje řadu zapudrovaných odstínů od starodávné červené přes různé pastely až po odstíny drahokamů.
Poslední paleta Origin je plná výrazných barev a vybízí k aktivitě a radosti ze života a přítomného okamžiku. Najdeme zde jasně sytou žlutou, rajčatově červenou, modré indigo, ale i neutrály od špinavě bílé až po černou.
Nyní se dostáváme k letos často skloňované tyrkysové. Tímto odstínem se inspirovali u značky Caparol, kde si pro letošní rok zvolili odstín Mountain Lake Green. Jedná se o pastelovou zelenomodrou s přesným označením 3D Malachit 55. Inspirací je horské jezero, které se ve světle třpytí a ukazuje své široké spektrum barev. Tato trendová barva je lehká, vzdušná, čistá a přitom plná síly. Dobře se bude kombinovat s různými neutrály, jinými pastely i sytými odstíny.
Mnohem sytější tyrkysový odstín kraluje letos u značky PPG. Jeho přesný název zní Vining Ivy a dle specialistů je reakcí na dvouletou pandemii covidu. Podle průzkumů se má těšit velké oblibě, má dodat rovnováhu, klid i hloubku prostoru. Má nás donutit začít znovu normálně žít a vynořit se ven.
U zelené barvy ještě na chvíli zůstaneme, protože tu si definovali jako barvu roku u značky Krylon. Přesně jde o tmavě zelený odstín Spanish Moss, inspirovaný mechem, hustým lesem a bohatstvím přírody. U této značky je však třeba dodat, že nejde o klasické nátěrové hmoty, ale o spreje určené hlavně pro renovaci a v tomto kontextu je třeba je chápat.

Nyní se dostáváme k dalším vyhlašovatelům barev, kteří však až na posledního sáhli po zcela jednoduchých neutrálech. Jeden by si řekl, že nestojí ani za zmínku, ale tím by nebyl přehled úplný.

A tak se tedy podíváme na barvu roku značky Behr, u níž letos kraluje bílá s názvem Blanc Canvas. Jedná se v podstatě o teplou bílou, tedy bílou s jemným podtónem žluté. Je to reakce na odklon od ostré bílé k teplejším odstínům, tedy teplejším bílým odstínům. Není třeba zmiňovat, že je to velmi světlá a neutrální barva atd., což je na první pohled jasné.
Další neutrál, který se dostal letos na výsluní, je odstín Rustic Greige a vybrala si ho značka Dutch Boy’s. Je to vyvážený odstín mezi šedou a béžovou a podobně jako taupe je opravdu všestranný. Lze ho dobře sladit s teplými nebo studenými tóny ve zbytku místnosti.
Za zmínku stojí i odstín Tiramisu, jenž zvítězil u značky C2 Paint Color. Ten můžeme definovat jako obnovující barvu s odkazem na zemité prvky, jako je jíl a půda. Tato barva je na hranici neutrálu, někdo ji tak může vnímat, jiný nikoliv. Každopádně spadá do kategorie teplých a hřejivých odstínů jako řada předchozích.
Poslední barvou roku ze sekce nátěrových hmot je odstín vibrant yellow-orange značky Backdrop. Je to zábavná a hravá žlutooranžová barva, která dodává energii, pocit živosti a tepla. Tímto odstínem uzavíráme kapitolu nátěrových hmot a na dalších stránkách se zaměříme na barvy roku od Pantone a WGSN.

Na této stránce se zaměříme na barvu roku dle Pantone, která je určena spíše na produkty, v interiéru tedy na solitéry než plochy. Dále zasahuje a ovlivňuje grafický design, obalový průmysl a oblast fashion. Letošní rok patří barvě s názvem Viva Magenta, jejíž číselné označení je 18-1750 TCX, v RGB jde o hodnoty 187, 38, 73.

Viva Magenta je podle odborníků z institutu odvážná a nebojácná, živá, povzbuzující k experimentování a neomezenému sebevyjádření. Tento odstín je inspirován přírodou, i když se nejedná o typický přírodní neutrál. Jde totiž o jedno z nejdražších přírodních barviv, které je získáváno z hmyzu – z červce nopálového, zvaného též nopálovec karmínový, žijícího na opunciích hlavně v oblastech Peru, Mexika a Arizony.

Jedná se o zajímavou, vínovočervenou, která ukazuje rovnováhu mezi teplým a chladným. Je „asertivní, nikoli agresivní“. Je luxusní, smyslná, hravá a radostná a má oproti své předchůdkyni Very Peri z roku 2022 velkou šanci uspět a být opravdu oblíbená.

Různé odstíny červené totiž panují již delší dobu na světových veletrzích, a to hlavně ve své zastřené podobě. Navíc v Pantone se loni poprvé spojili s jinou značkou, přesně s Valentino, a vytvořili pro ně odstín Pink PP, v jehož duchu panovala celá jarní kolekce 2022. Tím propojení značek nekončí. S novou barvou roku Viva Magenta přichází nové partnerství. Tento odstín tak najdete ve spojení se značkou Motorola, Spoonflower, Cariuma a dalšími.

V poslední části článku se zaměříme na barvy definované od WGSN + Coloro. WGSN je významná světová agentura zaměřující se na zkoumání a definování trendů a předvídání toho, jak se budou spotřebitelé chovat v blízké budoucnosti. Coloro je systém pro definování konkrétních barev. Toto duo definuje barevnosti pro nadcházející období JARO/LÉTO a PODZIM/ZIMA. Stejně jako u Pantone i zde se nejedná primárně o barvy do interiéru, ale o barevnost obecnou – kterou budou zákazníci dobře přijímat a toužit po ní.

Pro nadcházející období byla zvolena barvou roku pastelová fialová s názvem Digital Lavender s označením 134-67-16. Podnětem pro tuto volbu je stále častější použití této barvy v digitálních médiích. Její rostoucí online přítomnost naznačuje, že Digital Lavender brzy udělá skok do skutečného světa, kde pravděpodobně ovlivní trendy v zařizování domácností a interiérů. Tato lila vyjadřuje dva typy emocí a uvádí je do vzájemné harmonie – jsou jimi veselost a klid. Díky vizuální komunikaci dvou velmi kontrastních pocitů oslovuje jak odborníky na design, tak spotřebitele. Zajímavé také je, že tento veselý a uvolňující odstín dobře ladí s teplými barvami přírody, které jsou trendy již nyní.

WGSN + Coloro neurčují jen jednu barvu pro dané období, ale celou paletu. K Digital Lavender tak ještě patří:

Sundial
Tato zemitá barva je jasnou reakcí na stále větší oblibu v řemesle, pobytu na venkově, udržitelném životním stylu. Její vzhled závisí na povrchu, jinak bude vypadat v matu, jinak v lesku.

Verdigris
Tento odstín je inspirován měděnkou a v pojetí WGSN je to nostalgický odstín s příchutí retra. Kolikátá tyrkysová v barvách roku to již je?

Tranquil Blue
Je odstín střední úrovně, který má lehkost a připomíná prvky vzduchu a vody. Představuje ticho a klid, které budou spotřebitelé hledat, aby vyvážili nepříjemné emoce.

Luscious Red
Zvýší vám krevní tep, dodá vášeň a touhu. Je silná, a proto se s ní musí zacházet opatrně nebo ji volit na průsvitné materiály.

Foto: archiv uvedených značek